ETC Stockholm på Twitter

ETCsthlm: Förra veckan skrev @idagabrielsson en ledare rasismen i krisens spår http://t.co/CCYqje8D Hur ska vänstern vända utvecklingen?

ETCsthlm: Den avfallstid nu kommer - ETC Stockholm http://t.co/IArj9JH4

ETCsthlm: Våra äldsta invånare måste skyddas - ETC Stockholm http://t.co/lu5Wq24g

ETCsthlm: Ida Grabrielsson: Vi måste fortsätta prata om det - ETC Stockholm http://t.co/kKaT92Hn

ETCsthlm: Natthärbärgen för EU-migranter slår igen - ETC Stockholm http://t.co/yCx6RyZu

ETC Stockholms nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC Stockholms nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.

Frälsningsarmén öppnar härbärge för EU-migranter

torsdag, februari 9, 2012 - 12:15

FAKTA HÄRBÄRGE

* Frälsningsarméns härbärge ligger på Långholmsgatan 22, Hornstull.

* Gästerna måste anmäla sig med legitimation på dagtid, 07.00-14.00. Insläppet för kvällen startar 20.00.

NYHET

Stockholms cirka 200 hemlösa EU-migranter vägras tillträde till stadens härbärgen – trots vinterkylan. Nu följer Frälsningsarmén Klara kyrkas exempel och öppnar natthärbärge för den utsatta gruppen.

Vintern har slagit till ordentligt i Europa. Den svåra kylan har hittills skördat 200 dödsoffer. I Warsawa, Kiev och Rom har det akut upprättats härbärgen för hemlösa. Men i Stockholm nekas den växande gruppen med hemlösa EU-medborgare en kommunal sängplats. Orsaken är att Stockholms stads Tak över huvudet-garanti enbart gäller de som är mantalsskrivna i huvudstaden. I flera år har tiotalet EU-migranter fått sova i Klara kyrka. I tisdags öppnade även Frälsningsarmén ett temporärt natthärbärge.

– Vi vill oberoende av de juridiska spelreglerna hjälpa alla som har det svårt. Efter den kalla helgen bestämde vi oss för att det här inte går längre, säger Bert Åberg, informationsansvarig på Frälsningsarmén.

Vad tycker du om att den här stora gruppen hemlösa inte får någon hjälp av Stockholms stad nattetid?

– Frågan är komplicerad, men det är klart att vi tycker att det är det offentligas ansvar att se till att alla som vistas i staden har möjlighet att sova inomhus.

Hur många gäster hade ni första natten?

– Det kom sju stycken, flera rumäner, en från Irak och en från Spanien. Vi har bara 15 platser och alla platser är nu bokade inför natten som kommer.

Hur länge kommer ni att hålla öppet?

– Utgångsläget är att ha öppet i två veckor. Verksamheten bygger på frivilliga krafter från människor som har vanliga jobb på dagarna.

Kommentarer

outtalat.wordpress.com 12:25 9 feb 2012

Från Irak? När gick Irak med i EU?

Vet någon varför inte människor från till exempel Spanien eller Rumänien kan mantalsskriva sig i Stockholm? De har väl rätt att flytta hit som alla andra?

Karl 15:13 14 feb 2012

En av anledningarna är att EU-medborgare får bara vistas i ett annat EU-land i tre månader sedan är de skyldiga att visa att de kan försörja sig. Om man registrerar sig tickar klockan och hittar personen ingen försörjning åker dem ut.

Skriv ny kommentar

Vi modererar din kommentar. Det innebär att allt först blir läst innan det publiceras. Därför kan du uppleva en viss fördröjning. Tänk på att hålla dig till saken och behandla andra debattörer med respekt.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.