ETC Stockholms nyhetsbrev
Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC Stockholms nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.
Sök
Senaste nytt från ETC förlags tidningar

Den okända historien om Slussens rivning
Slussen har varit uträknad sedan 1970-talet. Det menar aktiva och pensionerade tjänstemän på Gatukontoret som frilansjournalisten Jan Ohlin har intervjuat. Politikerna hävdar att tjänstemännen har drivit en egen agenda som beslutsfattarna varit ovetande om.
Innan Stadsbyggnadsnämnden fattade beslut om Slussens i torsdags kunde ledamöterna varit betjänta av att känna till bakgrunden till Slussens osannolika förfall. Att Slussen i dag är starkt nedgånget är väl känt. Mindre känt är att förfallet inleddes tidigt och medvetet. Genom strategiska besparingar förvandlades Slussen gradvis till ett rivningsobjekt. Ur en promenad runt Slussen med en av trafikkontorets experter växte sommaren 2011 en historia fram där Slussens förfall visade sig vara en märklig affär.
Stockholm, juni 2011. Trafikkontorets Christer Johansson visar runt i den tidigare stolta trafikanläggningen från 1930-talet. Förfallet som redovisas är massivt. Årtionden av bristande underhåll har lämnat Slussen i ett bedrövligt tillstånd. Betongen har sprängts inifrån när armeringsjärnen rostat. Bärande balkar har knäckts när pålningen har satt sig. Betongen flagnar längs väggarna. Över gapande hål sitter provisoriska metallnät. Anläggningen har uppenbarligen fått förfalla obehindrat under många år.
– Vi har slutat att reparera Slussen. Det är väl ingen idé att lägga pengar på det när det ändå ska bytas ut, säger Christer Johansson.
Denna formulering är typisk för Trafikkontorets hållning. Trots att inget formellt beslut fattats har man sedan länge bestämt att Slussen inte ska underhållas för framtiden. Ingenjör Åke Bjurholm, 67, kom till gatukontoret på 1980-talet. Han har arbetat med Slussen i många år och menar att den gamla betongen har slitits hårt och måste bytas ut. Men man behöver inte riva bort alltihop för att reparera Slussen, enligt honom. Slussen är byggd i 24 sektioner, som tårtbitar, som går att byta ut var för sig.
Enligt Åke Bjurholm har Gatukontoret haft siktet inställt på att riva Slussen så länge han har arbetat där.
Ingenjör Carl Silwerbrand, 89, var Åke Bjurholms företrädare. Han började på Gatukontoret på 1970-talet.
–Vi fick tydliga direktiv att inte satsa mer än nödvändigt på Slussen, då den skulle bytas ut, förklarar han.
Hans kollega vid Gatukontoret, ingenjör Lars Modée, 85, säger likadant.
–Vi begärde 20 miljoner till underhåll, men fick bara fem. Då sa vi: ”Slussen är räddningslöst förlorat!”.
–Det var omöjligt att upprätthålla kvaliteten med de små medel vi fick, och det var uppenbart för oss att avsikten var att Slussen skulle rivas, säger Lars Modée.
Det går alltså inte i dag att hitta någon levande människa som minns den tid när Slussen skulle underhållas med stolthet. Västerbron, som är jämnårig med Slussen är i utmärkt skick, medan Slussen var stämplad för rivning redan innan den fyllt 40 år.
Ulf Adelsohn (M), gatu- och trafikborgarråd 1973-76, reagerar starkt på dessa uppgifter.
–Det fanns absolut ingen politisk vilja att byta ut eller riva Slussen under min mandattid. Jag tog inga sådana beslut, inte heller kände jag till några sådana planer, säger han mycket bestämt.
– Jag kan också säga säkert att John-Olle inte heller hade några sådana avsikter, säger han, med hänvisning till John-Olle Persson, (S) som efterträdde Adelsohn på posten som borgarråd 1976-79.
Lennart Rydberg (FP), gatu- och trafikborgarråd 1985–88, har samma bild av Slussens förvaltning.
– Det fanns inga planer under min tid på att riva Slussen, säger han. Den var sliten och krävde pengar, men riva, det var det aldrig tal om.
Han hade också gärna sett att den gamla Slussen var kvar. ”Slussen borde renoverats långt tidigare”, menar han.
Tjänstemännen på gatukontoret hade uppenbarligen en egen agenda för Slussen, som inte kom till politikernas kännedom.
Ingemar Josefsson, (S) gatu- och trafikborgarråd 1988-91, ger en fördjupad bild av detta. Under hans tid som borgarråd kom frågan om Slussen upp till ytan.
– Det var mitt under pågående möte, inte ens som ett anmält ärende, som gatukontoret berättade att Slussen höll på att rasa ihop, berättar han.
Han avbröt omgående mötet för att begära mer information.
– Jag sa att vi måste stänga av Slussen för att reparera den. Men då backade gatukontoret. Det behövdes inte, sa de då istället, fullt så illa var det kanske inte.
Detta ledde till en granskning av Slussen och den första tävlingen om Slussens förnyelse, en process som genomfördes med vad Josefsson beskriver som en helt öppen syn. Men resultatet lades på is. Inget hände.
– Det som togs fram ”dog”. Ja, det kan bli så. När tjänstemännen inte får som de vill driver de inte en viss fråga, och då kommer den inte fram, helt enkelt, säger Ingemar Josefsson.
Han beskriver en misstro mellan Stockholms politiker och tjänstemän som går tillbaka till konflikten kring almarna i Kungsträdgården.
– Den visade att vi politiker inte kunde lita på tjänstemännens bedömning. De sa att det bara gick att göra på ett sätt. Men så var det ju inte.
Enligt Ingemar Josefsson fanns det dolda grupperingar inom förvaltningarna som agerade på egen hand, bortom politikernas insyn.
– Man kan väl säga att några tjänstemän hade andra ambitioner än vi politiker. Vissa högt uppsatta inom fastighets- och exploateringskontoret var mest intresserade av att dra in pengar till staden. Det handlar om kopplingar och kontakter som går ända tillbaka till rivningarna av Klarakvarteren, förklarar han.
Dessa uppgifter ställer onekligen frågan om Slussen i ett nytt och tveksamt ljus. Årtionden av tröstlöst förfall förefaller att ha varit en medveten och iscensatt process. Det handlar om en långsam men effektiv nedmontering, för att med rostens, sättningarnas och smutsens hjälp på sikt döma ut Slussen, i syfte att få möjlighet att bygga nytt på platsen. Inför Stadsbyggnadsnämndens beslut om Slussen var spelplanen således krattad sedan decennier.
Jan Ohlin
Frilansjournalist och utställningsproducent





























Kommentarer
Intressant artikel! Påpekas bör också KF Fastigheters och Folksams fastigheters roll i det hela. 2008 tecknade men ett avtal med staden om att få uppföra en 35 000 kvm stor galleria på Slussen. Samtidigt startade man bolaget Destination Slussen AB för att genomföra projektet. Hur har detta egentligen kunnat ske? Slussen är en allmän plats och medborgarna borde väl fått vara med på ett tidigt stadium för att yttra sig om man verkligen vill ha denna galleria? Gallerian är orsaken till att man i det nya Slussenförslaget måste "bulla upp" hela Slussen och att den sidan som vetter mot Gamla Stan blir brant, att en T-korsning med en brant bilbro införs.Detta är en mycket gammalmodig trafiklösning och kritiseras mycket bl.a. med tanke på en dålig tillgänglighet för handikappade och barnvagnar.
Nä, det där stämmer inte, men det är många som tror på myten om att totalnivån på överdäckningen ska höjas och att gallerian på något sätt bär skuld till det.
För det första: Bron blir betydligt mindre brant än dagens. Den blir heller inte högre utan landar på samma nivå fast lite längre söderut. Det kan man lätt se på plankartorna om man orkar kolla.
För det andra: Gallerian blir inga 35000 m2. Inte ens innan den skars ner till hälften var det tal om att utnyttja mer än 70% av byggrätten.
För det tredje: Tillgängligheten blir avsevärt bättre än idag pga kortare gångvägar, färre korsningar med biltrafik, fler broar, färre backar och mindre lutningar.
För det fjärde: Projektet har gått igenom hela den gängse planprocessen med samråd, utställningar och inhämtande av synpunkter från allmänhet och remissinstanser. Att somliga sovit tills nu betyder inte att projektet på något sätt har kuppats igenom.
Och artikeln var väldigt mycket snömos måste jag säga, inga fakta alls utan bara tomt tyckande och spekulerande.
Herbert T är en hejare på att förvränga fakta, och det vet de flesta redan och ingen orkar lyssna på pensionärsgnatet (?) men det kan ju tjäna som väckarklocka om hur illa ställt det är med omdömet i den kommunala beslutskarusellen.
Bron blir fortfarande högre och kommer att kapa en bit av Katarinahissen, så det problemet kvarstår. Saltsjön kommer fortfarande att skymmas av brokanten p g a den nya höjden, vilket är illa eftersom det är så små marginaler. Man lär ha sänkt takhöjden på Gallerian något, men problemet med utsikten kvarstår, plus en mängd andra problem, främst att stockholmarna inte vill ha den här skiten, man har ju röstat för en renovering och alla utom politikerna i Stadshuset vet att renovering betyder att återställa, inte riva och bygga något nytt.
Det s k vattentorget är kanske det mest sjuka i den moderata kråksången. Folk blir rånade och kanske våldtagna, fångade som i en fälla ute på en enslig bro. Trafikseperaring av gång- och cykeltrafik fungerar inte över vatten och det är ju helt onödigt eftersom det handlar om en så kort sträcka. Båtar måste Slussas, vilket tar tid. Gång- och cykeltrafiken från Söder Mälarstrand får inte någon anslutning till den nya bron (ingen Mälarramp längre, dessutom skövlar man Sjöbergsplan på alla träd... försök med det bara...) och måste ta omvägen över en cykelramp som läggs parallellt med t-banespåret, ändar ända borta vid Mälartorget (en enorm och tidskrävande omväg, fullständigt galen trafikplanering) och kommer att skymma utsikten för över en kvarts miljon dagliga resenärer, en månghövdad protestskara om man försöker sig på lägga en ramp där.
Det här artar sig till protester, och Almstriden kommer förmodligen att framstå som en viskning om politikerna i Stadshuset framhärdar i sin monumentala fräckhet.
(forts)
Sjöbergsplan ersätts av Katarinaparken, som är ca tre gånger så stor och mycket tillgängligare. Broarna runt vattentorgen är två 20-25 m breda gång- och cykelbroar (den korta klaffbrosträckan är iofs något smalare, 12-15 m) som är sinsemellan förbundna med tvärbroar på två ställen så att man lätt kan byta bro om man vill.
76% av Stockholmarna tycker som sagt att planförslaget är bra eller mycket bra. Min gissning är att de flesta som är negativa är det därför att de tror på samma myter som du.
Tja, M, tror du inte på mig så föreslår jag att du kollar plankartan (du hittar en länk till planhandlingarna i mitt svar till Ingemar 13 okt nedan). Där kan du se med egna ögon att nya brons högsta punkt (vid södra landfästet) ligger på 11,55 meter mot dagens högsta punkt: 12,9 meter där bron korsar över Katarinavägen. Båda punkterna ligger på samma avstånd från Gamla stan. Skälet till att man kan sänka nivån är att dagens ena galleria, dvs Blå Bodarna, tas bort och att Katarinavägen höjs upp och bildar en vanlig plankorsning med Hornsgatan.
Katarinahissen ligger idag i en svacka som kommer att jämnas ut, så lokalt runt den blir marken förvisso någon meter högre. Å andra sidan så är det där, från det som idag heter Östra Slussgatan, som den bästa utsikten finns så det är ingen nackdel att den höjs upp lite.
Söder Mälarstrand får visst anslutning till den nya gång- och cykelbron. Det går en ramp upp till den om du ser efter. Det blir en genväg på 200 meter för alla som kommer längs huvudcykelstråket på Gamla stans västra sida och ingen "omväg" som du tror. Att man inte bygger den bron eller de två lågbroarna för biltrafik får du väl försöka leva med.
Mot artikeln talar väl det faktum att stadshuset i april i år anordnade en opinionsmätning där folk skulle svara om det gillade att Slussen renoverades eller inte, och 72 % svarade att man var för en renovering och resultatet bör vara beslutande för Slussens framtida utformning, annars sitter man väl ganska löst till däruppe.
Och dessutom utfördes ytterligare en Demoskopundersökning i maj i år där 76% av stockholmarna svarade att de har ett positivt eller mycket positivt intryck av planförslaget. Bara 10% är emot renoveringen enligt undersökningen från 2010. Känns inte direkt som om stockholmarna delar mainstream-medias negativa attityd.
Den Demoskopundersökning som nämns ovan är ett typexpempel på statistiskt lurendrejeri.
Undersökningen lanseras på nätet av Stockholms Stad som "Rapport om Slussenutställningen". I själva verket hade ingen som svarat på enkäten sett utställningen, enligt Demoskop.
Dessutom står slutsatsen inte i relation till underlaget. 1000 personer (med uttalat låg kunskap om ämnet) fick svara på en webbenkät. På frågan "Vilket intryck fick du av förslaget som presenterades" svarade 10% "Mycket bra" och 66% "Ganska bra". Detta har sedan Stockholms Stads marknadförare sammanfattat till: "75 procent av Stockholmarna är positiva till Nya Slussen".
Jan: Märkliga slutsatser du drar. "Uttalat låg kunskap om ämnet"? 39% sa sig ju känna till förslaget väl eller ganska väl, och det är nog en exceptionellt hög siffra när det gäller ett stadsbyggnadsprojekt. Bara nio procent av de tillfrågade angav att de inte kände till något alls om planerna.
Den information som de tillfrågade hade fått var ffa via media, men var fjärde närboende hade besökt utställningen och var tionde i hela stockholmsområdet. Förstår inte var du fått det ifrån att "ingen" sett utställningen, det står klart och tydligt i slutsatserna.
Man ska komma ihåg att rapporteringen i dagstidningarna över lag har varit negativ och att de som fått sin information om projektet den vägen (9 av 10) förmodligen blivit mer negativa än om de fått saklig och neutral information.
Vidare är väl just detaljkunskaper inget krav för att tillåtas ha en åsikt om något. Skulle vi ställa krav på att de som röstar vart fjärde år har goda kunskaper om partiprogrammen skulle vi tvingas sålla bort 99% av rösterna.
Herbert T. Jag vet att du har full sjå att skriva. Man ser dig i alla möjliga kommentarfält. En mer energisk skribent i dessa frågor är nog svår att finna. Jag förmodar att det måste vara svårt att skriva om det urbana livet då den mesta tiden måste gå åt framför datorn. Men det skulle vara roligt, och kanske trevligt för dig Herbert, med en nypa luft. Jag skulle verkligen vilja se dig på en av mina slussenvandringar. Vore verkligen kul att höra dina synpunkter om alla myter, snömos och annat och "hur det" det kommer att bli. Jag skulle exempelvis gärna vilja höra dig jämföra nuvarande trafikflöden med det kommande. Jag skulle så gärna vilja höra dig förklara för mig på plats om all snömos som jag talar om (då jag har en åsikt om att det kommande förslaget - helt enkelt - suger).
Jag ser fram emot vårt möte Herbert. Jag har läst så mycket av dig och skulle vilja höra dig live. Sen bjuder jag gärna på en strömmingsmacka så kan vi se ut mot Saltsjön ...
Jag går varje tis och to kl 13:00 tom sista nov. från statyn vid Debaser. Välkommen ;-)
Peter: Tack för inbjudan. Jag vet att du kan ta reson men det är inte nödvändigt att mötas öga mot öga. Vill minnas att det är tack vare skriftväxlingarna med mig som du inte längre för vidare myterna att det skulle bli mindre utrymme för cyklande och gående, att vattnet skulle stå och rinna hela tiden i vattentorgen, att det skulle byggas en hög ramp på Gamla stan-sidan, och att bron skulle bli högre, brantare, rakare eller väsentligt bredare än den som finns där idag (i dubbel upplaga).
Alldeles oavsett att det hävdas att informationen om att Slussen ska rivas och ersättas av en ny konstruktion varit känt länge. För egen del - trots att jag varit politisk verksam i hela mitt liv - har jag inte hört talas om det.
Alternativet att bibehållande av nu existerande komplex borde vara huvudalternativet. Om jag förstått det hela rätt så är "slussen" en helt unik konstruktion som fortfarande fungerar - trots att det är i ett erbarmligt uselt skick.
Vore det inte ett utomordentligt bidrag till Stockholms historieskildring att bevara ett fungerande minnesmärke. Var finner man alla ´museala gudar och var står kulturens företrädare i denna viktiga fråga?
Herbert Tingestens livsuppgift tycks vara att förvrida fakta och medvetet misstolka opinionsyttringar. Han tycks ingå i Stadsbyggnadskontorets propagandaapparat.
Detta är en debattkultur som är mycket främmande för de flesta svenskar.
Allt jag säger kan du själv kolla upp i planhandlingarna. Här har du en länk:
http://www.stockholm.se/Fristaende-webbplatser/Fackforvaltningssajter/Ex...
Du kan även ha utbyte av denna:
http://www.yimby.se/tag/slussenmyter
Oavsett om Slussen hade gått att rädda eller ej anser jag att själva utformningen är undermålig för fotgängare och cyklister, är ett uttryck för modernismens och bilsamhällets ideologi som vi numera borde lämna bakom oss, och därför bör rivas och ersättas. Håller helt med Herbert Tingestens analyser ovan.
Dax för Herbert att komma ur sin Alias-anonymitet. Helt klart är att det idag finns starka kopplingar mellan oetiska konsulter, tjänstemän med egna idéer och ansvarslösa politiker.
Om Herbert tillhör någon av dessa så är det inte så konstigt att han är med i alla inlägg som skrivs om Slussen och försvarar (Kejsarens) Nya Slussen!
Det är bara att lyssna på de visa ord som en fd topptjänsteman säger som styrker den bristande moralen som tycks göra att mycket vittrar sönder.
http://www.knutpunktslussen.se/filer/file/Möte%20med%20Tyrens%20vd%202008%2002%2027.mp3 (kopiera länken till en webbläsare)
Att denna visa person numer är ersättare i Stockholms KF för folkpartiet och dessutom vd för ett konsultbolag med stora ekonomiska intressen i Slussen mfl miljardprojekt gör ju inte trovärdigheten mindre.
Dax att att byta fokus från detaljer om Slussens framtid till frågor som Etik, Moral och Attityd
Nej, Olle, jag är inte politiker eller något av det andra du räknar upp. Till skillnad från dig så har jag ingen egen vinning av att delta i debatten, förutom möjligen att det blir mycket bättre för mig som cyklist.
Jag vet att du har ett eget alternativförslag till Slussenombyggnad som kan vara utvecklingsbart men som skulle tjäna mycket på att du sätter dig ner och tänker igenom detaljerna lite mer, t ex hur gator och spårförbindelser ska sitta ihop så att du får ett bra flöde utan alltför branta backar och andra olägenheter.
Signaturen "Herbert Tingesten" verkar vara ett gruppalias för Yimby. Och svaret ovan till Peter Frisk får mig att må illa.
Det var ju synd, men det jag sa blir inte mindre sant för det. Och nej, jag är inget "gruppalias", vilken funktion ett sådant nu skulle fylla.
Drar slutsatsen att ni infört censur nu eftersom fyra av mina inlägg tydligen ansågs för farliga att publiceras ännu efter en vecka.
Nej, OK, efter en veckas karantän släpptes de fram i alla fall, om än i lite fel ordning. Långa bollar blir det i den här debatten. Kan tipsa om det senaste inlägget i serien Slussenmyter:
http://stockholm201.blogspot.com/2011/10/slussenmyter-del-8-det-har-aldr...
Tack Herbert för att du har tagit dig tid att genomlysa slussenproblematiken så bra. And keep up the good work! :-)
Hej Herbert T. Jag vill börja med att säga att "reson" har jag aldrig tagit och kommer aldrig att göra. Det mitt arbete handlar, och har handlat om, är att jämföra diverse alternativ som lagts fram ang. Slussen och dess omdaning. De siffror jag använt mig av har alltid varit stadens egna siffror.
Du skriver att det "är tack vare skriftväxlingarna med mig som du inte längre för vidare myterna". Det vet jag inte riktigt var du fått ifrån. Vi hade på min blogg en slags debatt, om man nu kan kalla det så (som höll på att bli en bok, ja). Vill man bilda sig en egen uppfattning kan man ju läsa den här (ang 2010 års förslag): http://stadsflanoren.blogspot.com/2010/06/tank-nytt-tank-till.html
"det är inte nödvändigt att mötas öga mot öga" - inte? Vi talar om en fysisk plats: Slussen. Då vore det självklart att diskutera problematiken på plats. Vad är problemet Herbert? Du säger dig ju ha argument för det mesta så det är väl bara att dyka upp?
Du kan välja tid och plats och ritningar själv. Du får gärna ta med dig 100 YIMBY-iter, exploateringskontor o stadsbyggnadskontor. Inga problem. Du vet hur du når mig
Det var synd, jag fick intrycket att du faktiskt hade tagit en titt på plankartorna till sist. Då sprider du alltså fortfarande de ovan uppräknade osanningarna på dina vandringar, och av dina senare blogginlägg att döma så får dina vandringsdeltagare också höra att det inte ska bli några gångbanor på gatubron och den nya bron längs t-banan, för enligt dig så måste all gångtrafik i framtiden knata uppför trapporna och passera klaffbroarna som tillkommer.
Riskabelt för din trovärdighet, Peter, för det räcker med en enkel titt på plankartan för att se att du far med osanning. Den kan vem som helst ladda ner här:
http://www.stockholm.se/Fristaende-webbplatser/Fackforvaltningssajter/Ex...
http://stockholm201.blogspot.com/search/label/Slussenmyter
Många yngre säger att de inte fattar vad som ska vara vackert med nuvarande Slussen. Det är ju bara asfalt och betong. För mig är Slussen något opraktiskt som borde rivas snarast. Det funkar kanske för bilister men inte för fotgängare och cyklister. Bygg nytt nu, det går inte att diskutera längre.
Skriv ny kommentar