ETC Stockholm på Twitter
ETCsthlm: RT @jzandin: #skatteUPPror America Vera-Zavala i @ETCsthlm: "Vi måste övertyga S-V-MP om att väljarna vill höja skatterna." http://t.co/AwB…
ETCsthlm: America Vera-Zavala vill se en ny rörelse för höjda skatter. ETC Stockholm http://t.co/b2R4KNryNZ
ETCsthlm: "Det är inte konstigt att man bränner bilar". @Zolfagary om att Husby har exponerat den mörkaste sidan av Sverige. http://t.co/BQXY3dU8TT
ETCsthlm: RT @MartinAagaard: En av sveriges bästa läsare – Alejandro Leiva Wenger – har läst Hanne Kjöller. http://t.co/RsZmrnlp9g
ETCsthlm: Missa inte författaren Alejandro Leiva Wengers skarpa svar på Hanne Kjöllers DN-ledare om @Megafonen http://t.co/9IjmYF9HGI
ETC Stockholms nyhetsbrev
Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC Stockholms nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.
Sök
Bort med privata intressen i t-banan
Torbjörn Rosdahls (M) förslag om privat tunnelbana skulle radera det kollektiva ur kollektivtrafiken och tvinga resenärerna att bli kunder, skriver Planka.nu.
För drygt ett år sedan klubbades beslutet att höja priset på SL:s månadskort från 690 till 790 kronor, enligt Stockholms finanslandstingsråd Torbjörn Rosdahl (M) en struntsumma motsvarande tre påsar chips. Stockholmarna var av en annan åsikt: Höjningen genomfördes den första september 2011 och genast märkte vi i Planka.nu en tillströmning av nya medlemmar i p-kassan, vår försäkringsfond för plankare.
Förra veckan uttalade sig Rosdahl igen, nu med en önskan om att låta privata företag bygga ut Stockholms tunnelbanenät och ta ut egna avgifter för att “folk är kanske beredda att betala lite extra för att få tillgång tunnelbanan”.
Än så länge är privat tunnelbana bara en galen moderats våta dröm, men SL:s vd är inte främmande för att avsätta “ett rejält köttstycke” av framtidens kollektivtrafik till de ständigt vinsthungrande privata företagen. Vad vi ser är alltså ett förslag om att radera det kollektiva ur kollektivtrafiken och tvinga resenärerna att bli kunder.
En av anledningarna till att SL ständigt anser sig tvungna att höja priserna är att deras vd och styrelse helt enkelt är verklighetsfrånvända och inkompetenta. De spenderar miljontals kronor på ”trygghetssatsningar” för att skydda betalande resenärer från de tiotusentals stockholmare som inte klarar avgiftstrycket: från tiggare, berusade tonåringar, hemlösa och andra icke önskvärda grupper. Samtidigt formligen öser de pengar över de privata bolag som fått ansvaret för driften av kollektivtrafiken. När MTR 2010 vann upphandlingen om att få köra kollektivtrafiken var deras anbud 273 miljoner dyrare än det billigaste alternativet. SL hänvisade då till att MTR skulle leverera ”högre kvalitet”.
Så blev det inte. Tvärtom försämrades kvaliteten och MTR hamnade i blåsväder nästan omgående på grund av sin avskyvärda personalpolitik. Tidigare har andra entreprenörer i kollektivtrafiken försökt sno åt sig skattepengar med hjälp av bluffakturor och utnyttjat svart arbetskraft. Fackligt förtroendevalda har avskedats på lösa grunder.
Detta är ingenting konstigt – felet ligger inte i dåliga rutiner eller hos giriga chefer, utan i systemet med privata vinstintressen i kollektivtrafiken. Planka.nu verkar för en avgiftsfri kollektivtrafik som styrs av de som reser och arbetar i den, en kollektivtrafik som drivs öppet, utan vinstintressen och där alla resurser används till att göra resan så bra som möjligt för alla – oavsett betalningsförmåga!
Anna Nygård, Planka.nu





















Kommentarer
Skriv ny kommentar